-
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalanie pojazdu czy domu w wyniku deszczu nawalnego lub burzy? W ostatnich dniach mamy do czynienia z wieloma nagłymi zjawiskami pogodowymi takimi jak burze i deszcze nawalne. Wskutek tych zdarzeń dochodzi do szkód majątkowych, uszkodzeń domów, budynków gospodarczych czy zalań pojazdów. Niejednokrotnie właściciele mienia korzystają z ubezpieczeń majątkowych,…
-
Niejednokrotnie zdarza się, że banki umieszczają w treści zawieranych umów o kredyt konsumencki postanowienia, które są niedozwolone. Ustawa o kredycie konsumenckim precyzuje jakie konkretnie informacje powinna zawierać umowa kredytowa. Banki często obchodzą te przepisy i starają się wykorzystać niewiedzę lub potrzebę ze strony swych Klientów, konstruując umowy w sposób nieuczciwy lub jednostronny. Stosownie do regulacji…
-
W 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 226 z późn. zm.) – dalej ustawa o ochronie praw lokatorów. Mocą tej nowelizacji w polskim prawie zreformowano w sposób gruntowny instytucję…
-
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku gdy umowy na piśmie nie zawarto, jest ona nieważna. Przeciwnie – obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie umowy na piśmie lub przynajmniej potwierdzenie pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. Umowa o pracę…
-
Nabycie spadku wiąże się z koniecznością podjęcia stosownych kroków prawnych celem uzyskania pełnej możliwości zarządzania odziedziczonym majątkiem. Spadek to wszystkie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które wskutek dziedziczenia przechodzą na spadkobiercę. Dziedziczenie dotyczy więc zarówno majątku, jak i długów. Można odziedziczyć zarówno składniki majątkowe o znacznej wartości, jak i można odziedziczyć też długi. Zdarzają się…