Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalanie pojazdu czy domu w wyniku deszczu nawalnego lub burzy?

W ostatnich dniach mamy do czynienia z wieloma nagłymi zjawiskami pogodowymi takimi jak burze i deszcze nawalne. Wskutek tych zdarzeń dochodzi do szkód majątkowych, uszkodzeń domów, budynków gospodarczych czy zalań pojazdów. Niejednokrotnie właściciele mienia korzystają z ubezpieczeń majątkowych, które mają uchronić ich przed negatywnymi działaniami sił przyrody. Zdarza się jednak, że zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłaty odszkodowania lub zaniżają jego wartość. Co wtedy robić?

Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia. Ubezpieczenie majątkowe jest umową między klientem a zakładem ubezpieczeń, na podstawie której ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty określonego odszkodowania, jeśli dojdzie do zdarzenia opisanego w warunkach ubezpieczenia. Właściciele domów i budynków korzystają często z ubezpieczeń majątkowych. Jeśli ubezpieczenie, które właściciel nieruchomości zawarł przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody powstałe wskutek działania sił przyrody, wówczas ubezpieczyciel zobowiązany będzie wypłacić odszkodowanie umożliwiające przywrócenie danego obiektu do stanu sprzed zdarzenia.

W przypadku pojazdów sytuacja jest bardziej skomplikowana, albowiem możliwość ubiegania się o odszkodowanie zależna będzie od tego czy posiadacz pojazdu wykupił polisę autocasco. Polisa taka może przewidywać odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody powstałe w wyniku działania sił przyrody i jeśli tego typu klauzula w warunkach ubezpieczenia się znajdowała, wówczas można ubiegać się o odszkodowanie za szkodę powstałą w wyniku zalania pojazdu.

Co zrobić aby otrzymać odszkodowanie? Należy przede wszystkim zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Bardzo ważne jest udokumentowanie okoliczności zdarzenia oraz samej szkody. Przydatne w tym celu będą więc zdjęcia, filmy i wszelkie inne środki, które pozwolą w przyszłości wykazać w jakich okolicznościach doszło do powstania szkody, a także udowodnić co konkretnie się stało. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy szkodę trzeba bardzo szybko usuwać np. w przypadku uszkodzeń dachów budynków. Warto w takich sytuacjach zrobić możliwie szeroką dokumentację zdjęciową, opisać co się stało, być może zaprosić także kogoś kto poświadczy w przyszłości w sprawie rozmiarów i charakteru powstałej szkody.

Co robić jeśli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania? Przede wszystkim należy pamiętać, że odmawiając wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel musi przedstawić Klientowi swą decyzję na piśmie i musi ją uzasadnić. Zakłady ubezpieczeń dają możliwość złożenia odwołania w ramach postępowania u ubezpieczyciela. Warto z takiej możliwości skorzystać, zwłaszcza jeśli w decyzji odmownej ubezpieczyciel nie wyjaśnił dokładnie dlaczego odmawia wypłaty odszkodowania, bądź wskazał na jakieś nieprawdziwe czy błędne okoliczności. W odwołaniu można zawsze przytoczyć nowe dowody, które wcześniej nie mogły być złożone. Ubezpieczyciel może, ale nie musi uznać odwołania. Jeśli podtrzyma swoją negatywną decyzję, Klient ma prawo zwrócić się do Rzecznika Finansowego o pomoc, jak też może wystąpić do sądu. Trzeba pamiętać, że ewentualne pozwanie ubezpieczyciela wiązać się będzie z opłatami sądowymi i najczęściej wielomiesięcznym lub wieloletnim postępowaniem. Ubezpieczyciele w postępowaniach sądowych reprezentowani są zawsze przez zawodowych pełnomocników, dlatego warto przemyśleć czy również z takiej pomocy nie skorzystać.

Nie należy bać się postępowania sądowego i starcia z ubezpieczycielem przed sądem. Niektóre zakłady ubezpieczeń prowadzą politykę częstych odmów wypłaty odszkodowania lub kwestionują wiele kosztów zaniżając w ten sposób wysokość odszkodowania. Są to niestety częste praktyki, ale można z nimi skutecznie walczyć. Prawnicy naszej Kancelarii prowadzili dziesiątki spraw przeciwko ubezpieczycielom i posiadają duże doświadczenie w tego typu sprawach. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.