Niejednokrotnie zdarza się, że banki umieszczają w treści zawieranych umów o kredyt konsumencki postanowienia, które są niedozwolone. Ustawa o kredycie konsumenckim precyzuje jakie konkretnie informacje powinna zawierać umowa kredytowa. Banki często obchodzą te przepisy i starają się wykorzystać niewiedzę lub potrzebę ze strony swych Klientów, konstruując umowy w sposób nieuczciwy lub jednostronny.
Stosownie do regulacji art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim jeśli kredytodawca naruszy określone przepisy ustawy, Klient może złożyć bankowi oświadczenie o tym, że korzysta z przysługującego mu uprawnienia, które polega na spłacie kredytu bez odsetek i innych kosztów w terminie określonym w umowie. W praktyce oznacza to wyłączenie spłatę kapitału.
Jakich sytuacji dotyczy powyższy przepis? Mowa między innymi o umowach, w ramach których kredytodawca niejako powiększa sumę kapitału wpisanego w umowie poprzez dodanie do kwoty faktycznie wypłaconej klientowi prowizji, ubezpieczenia lub innych dodatkowych opłat. Wiele umów kredytowych zawiera postanowienia określające przykładowo, że kwota pożyczanego kapitału wynosi 100, podczas gdy Klientowi wypłacana jest kwota 80, a pozostałe 20 to prowizje i inne koszty, które bank automatycznie sobie pobiera. Natomiast odsetki wyliczane są od całej kwoty 100, co oznacza że bank w takiej sytuacji nalicza odsetki od swojej własnej prowizji i innych kosztów. Tego typu postanowienia są niedozwolone i mogą skutkować możliwością skorzystania z sankcji kredytu darmowego.
Możliwość taka występuje także w sytuacji błędnego naliczenia odsetek lub przekroczenia przez bank maksymalnego poziomu kosztów kredytu. Zdarza się też, że kredytodawca nie podaje w umowie wymaganych prawem informacji, bądź podaje je w sposób nieprawidłowy. Wszystko to skutkuje prawem do złożenia oświadczenia i skorzystania z tzw. sankcji darmowego kredytu.
Powyższe regulacje dotyczą wyłącznie kredytów konsumenckich, a więc chodzi o sytuacje, w których Klient zaciągnął kredyt jako konsument bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kredytem konsumenckim zgodnie z ustawą jest kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska.
Nasza Kancelaria prowadzi sprawy związane ze stosowaniem sankcji kredytu darmowego. Reprezentujemy Klientów w sporach z bankami i instytucjami finansowymi. Jesteś zainteresowany? Napisz lub zadzwoń do nas w celu uzyskania bezpłatnej informacji.