Nabycie spadku wiąże się z koniecznością podjęcia stosownych kroków prawnych celem uzyskania pełnej możliwości zarządzania odziedziczonym majątkiem.

Spadek to wszystkie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które wskutek dziedziczenia przechodzą na spadkobiercę. Dziedziczenie dotyczy więc zarówno majątku, jak i długów. Można odziedziczyć zarówno składniki majątkowe o znacznej wartości, jak i można odziedziczyć też długi. Zdarzają się także przypadki dziedziczenia wyłącznie długów, co może sprawiać spadkobiercom określone kłopoty lub przykrości.

Nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy. Zatem samo nabycie spadku dokonuje się z mocy prawa i nie wymaga jakiejkolwiek czynności ze strony spadkobiercy. Dziedziczenie musi natomiast być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Istnieją dwie podstawowe drogi dziedziczenia: testamentowe i ustawowe. Dziedziczenie testamentowe odbywa się oczywiście na podstawie sporządzonego przez spadkobiercę testamentu, w który spadkobierca jeszcze za życia decyduje kto i w jakiej części ma po nim dziedziczyć. Testament nie jest jednak w naszej kulturze prawnej wciąż dokumentem popularnym i dlatego bardzo często dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy. W takich okolicznościach to Kodeks cywilny decyduje o tym kto i w jakiej części nabędzie spadek po zmarłym. 

Spadkobiercy, którzy nabyli spadek powinni zadbać o odpowiedni dokument potwierdzający ich dziedziczenie. Musi dojść do stwierdzenia nabycia spadku. Od wielu lat w Polsce możliwe jest uzyskanie potwierdzenia dziedziczenia zarówno u notariusza, jak i w sądzie. Uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia jest czynnością szybką, wygodną i prostą – pod warunkiem, że wszystkie osoby znajdujące się w kręgu spadkobierców ustawowych osoby zmarłej stawią się u notariusza i podpiszą odpowiednie dokumenty. Jeśli jest to z różnych przyczyn niemożliwe, wówczas należy zwrócić się do sądu spadku (sąd ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej) o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd po otrzymaniu wniosku przeprowadzi postępowanie, w którym ustali jakie osoby dziedziczą w danych okolicznościach spadek po osobie zmarłej i na jakiej podstawie. Sąd oceni w takim postępowaniu ważność testamentu (jeśli został sporządzony), a także ustali krąg spadkobierców ustawowych zmarłego. Tego typu postępowania mogą być stosunkowo proste i szybkie – o ile krąg osób zainteresowanych nie jest duży, a samo postępowanie toczy się w niedługim czasie po śmierci spadkodawcy. W sytuacjach natomiast, gdy spadkobiercy zwlekali z wszczęciem postępowania, krąg potencjalnych zainteresowanych może się rozszerzać, co wydłuży i utrudni samo postępowanie spadkowe.

Postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia to dokumenty, które będą potwierdzały fakt nabycia spadku po osobie zmarłej. Dokumenty te mogą stanowić podstawę zarówno do zarządzania majątkiem spadkowym, jak też mogą być podstawą do dokonywania działu spadku między spadkobierców. 

Prawo spadkowe należy do takich dziedzin prawa, które dotyczą każdego człowieka.  Każdy bowiem będzie spadkobiercą lub spadkodawcą. Jeśli masz zatem jakiekolwiek pytania w sprawach spadkowych, zapraszam do kontaktu.